Kaňk - Rodinný dům s vinohradem

Na okraji obce Kaňk nedaleko Kutné Hory si mladí manželé se třemi syny založili vinohrad a rozhodli se, že si u něj postaví rodinný dům, jehož součástí budou i prostory pro zpracování úrody a sklep na zrání a skladování vína. Vinohrad je umístěn v západní svažité části pozemku. Východní méně svažitá část pozemku pod vinohradem, která je určená pro výstavbu domu, nabízí výhled na Kolín. Kompozice stavby se skládá z dvoupodlažního rodinného domu se sedlovou střechou a přízemního technického objektu s plochou střechou, pod kterým je umístěný sklep.

Technická část domu je umístěna ve východním cípu pozemku naproti vjezdu. Kromě dvougaráže pro techniku a vstupu do sklepa obsahuje ještě toaletu a sprchu. Otevřený přístřešek pro tři automobily bude totiž při vinobraní sloužit pro zpracování vína. Pod touto technickou částí je umístěn sklep na víno.

Přístřešek navazuje na rodinný dům a tvoří krytý vstup. Součástí vstupních prostor se šatnou je i toaleta, technické zázemí domu a ateliér s malou koupelnou. Přes schodišťovou halu se vchází do obytného prostoru. Obývací pokoj je pilířem a krbovými kamny oddělený od jídelny. Na jídelnu navazuje kuchyň se spíží. Z obývacího pokoje a jídelny je přístupná krytá terasa s výhledem na vinohrad. Ve druhém nadzemním podlaží je ložnice rodičů se šatnou, tři dětské pokoje, koupelna a toaleta.

 

investor: soukromá osoba architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa
stupeň PD: architektonická studie interiéry: - AR: -
datum PD: 2016 realizace: - ST: - PBŘ: - EL: -
vizualizace: Ing. arch. Jan Pajurek   ZT, UT, VZD, plyn, inženýrské sítě: -