Pardubice - Rodinný dům se zimní zahradou

Stavební pozemek pro navržený dům je poměrně úzký a rovinatý s příjezdem z východní strany. Okolí bude hustě zastavěné, ale ani v době návrhu nenabízel žádné zajímavé výhledy. Bylo tedy zřejmé, že dům se bude moci výrazněji otevírat pouze do zahrady na západní straně domu. Zadáním klientů byl pohodlný přízemní dům pro čtyřčlennou rodinu s garáží pro dvě auta a dostatkem úložných prostor na sportovní vybavení.

Inspirací pro návrh domu se stala záliba klientů v interiérové zeleni. Zimní zahrada, která je vizuálně propojená s obytnou místností, se stala srcem domu a díky světlíku také zdrojem světla pro přilehnou kuchyň. Zeleň je řešena formou vertikální zahrady. Zimní zahrada leží na průhledová ose, která vede domem od vstupu až do zahrady. Tato osa směřuje z východu na západ a architektonicky dělí dům na dvě hmoty a zároveň i dispozičně na dvě provozní části.

Podél jižní fasády jsou umístěny všechny ložnice, protože orientace ložnic do ulice nebyla žádoucí. Na sever od osy je pak umístěna garáž, technické místnosti a směrem do zahrady obytný prostor. Hmoty jsou koncipována tak, aby se i do obytného prostoru doslalo i jižní slunce. Prodloužením obytného prostoru je krytá terasa s úložným prostorem na potřebné vybavení.

Dům je vybaven inteligentní elektroinstalací, řízeným větráním s rekuperací tepla, chlazením obytných místností a tepelným čerpadlem. Akustika hlavní obytné místnosti, chodeb a koupelen je řešena napínanými podhledy.

 

investor: soukromá osoba architektonický návrh: Ing. arch. Michal Rosa
stupeň PD: dokumentace pro provedení stavby interiéry: Ing. arch. Martina Rosová AR: Ing. Petr Košťál
datum PD: 2013 - 2014 realizace: 2014 -2016 ST: Ing. Hynek Stiehl PBŘ: Ing. Vít Zinga EL: Ing. Pavel Rus
fotografie: petrkostal.cz   ZT, UT, VZD, plyn, inženýrské sítě: T - FESTING s.r.o. Trutnov